6 dôvodov, prečo sú rozchodníky na zelenú strechu najlepšie

By Knauf Insulation
máj 28, 2020

Dnes je však možné založiť si zelenú strechu jednoducho a rýchlo. Pomôžu vám pri tom rastlinky rozchodníka a špeciálny ľahký systém so všetkými potrebnými vrstvami.

Rozchodník je mimoriadne odolná a mrazuvzdorná trvalka s dužinatými listami, ktorá pôsobí aj v skalkách a záhradách veľmi okrasne. Rozličné druhy tejto rastlinky sa využívajú ako vegetačný kryt na zelených strechách Urbanscape, ktoré prinášajú dnes najjednoduchší spôsob, ako si vybudovať vegetačnú strechu. Je to komplexný systém, ktorý zahŕňa všetky vrstvy od hydroizolácie cez koreňovú membránu, odvodňovací systém, substrát, až po vegetačnú vrstvu, bez zvýšených nárokov na údržbu a statiku. „Tento systém obsahuje substrát z minerálnej vlny, ktorý je špeciálnym materiálom pre správne zakorenenie rastlín a  zároveň aj výbornou tepelnou izoláciou strechy. Má schopnosť zadržať až 60 litrov zrážkovej vody na m2, čím odbremení kanalizáciu a zároveň si nevyžaduje pravidelné zalievanie, ako väčšina zelených striech na trhu“ vysvetľuje Kamil Vinca, projektový manažér Knauf Insulation pre zelené strechy .

Suché a horúce letné dni a malá hrúbka substrátu vystavuje vegetáciu na zelenej streche náročným podmienkam. Rozchodníkom sa v tomto prostredí darí najlepšie. Tu je 6 dôvodov, prečo.

1. Prispôsobia sa podnebiu

Mnoho druhov rozchodníkov pochádza zo suchého alebo studeného prostredia severnej pologule, predovšetkým zo Stredomoria, ale tiež zo Severnej Afriky a Južnej Ameriky. Rozchodník dokáže udržať vodu v svojich listoch a prečkať krátke obdobie nevľúdneho počasia s nízkymi alebo vysokými teplotami.

2. Postačí im malá hrúbka substrátu

Rozchodník má veľmi plytké korene a preto sa hodí pre extenzívne zelené strechy, ktoré majú malú hrúbku vegetačného substrátu. Je overené, že rozchodníku stačí na zelenej streche hrúbka substrátu 2 – 3 cm.

3. Majú modifikovaný metabolizmus

V noci rozchodník absorbuje oxid uhličitý a premieňa ho na kyselinu jablčnú, ktorú počas dňa využije pri fotosyntéze. Póry v listoch sa otvárajú len v noci, aby minimalizovali stratu vlhkosti počas horúceho a suchého dňa.

4. Sú veľmi odolné voči chorobám

Rozchodníky veľmi málo napadajú choroby a škodlivý hmyz.

5. Vyžadujú málo vody

Rozchodníky sú suchomilné rastliny a vyžadujú relatívne málo výživy a starostlivosti v porovnaní s inými druhmi rastlín. Rozchodník prežíva v suchom prostredí tak, že prispôsobí svoj metabolizmus a uchováva v sebe vodu. Keď vodu opäť získa, dokáže sa rýchlo spamätať.

Jeho vysokú odolnosť voči suchu potvrdilo niekoľko výskumov. Najodolnejšie druhy sú Rozchodník biely (Sedum Album), rozchodník ostrý (Sedum Acre), rozchodník kamčatský (Sedum Kamtschaticum Ellacombianum), Sedum Pulchellum Michaux, rozchodník skalný (Sedum Reflexum) a rozchodník pochybný (Sedum Spurium Coccineum a Summer Glory).

Rozchodníky sú nielen suchomilné, ale aj vytrvalé. Pri výskume zelených striech v Nemecku bolo zistené, že rozchodník biely (Sedum Album) vytrval najdlhšie vo všetkých konštrukciách zelených striech. Tesne za ním bol rozchodník šesťradový (Sedum Sexangulare).

6. Postačí im malá údržba

Rozchodníky prežívajú tým, že vedia prispôsobiť svoj metabolizmus. Nie sú náročné na výživu. Všeobecne im stačí dodať výživu jedenkrát do roka. Ak pridáte výživu dvakrát, bude sa rozchodníkom dariť ešte lepšie.