Dom, v ktorom sa komfortný interiér prelína s prírodou

Košice
Dom, v ktorom sa komfortný interiér prelína s prírodou

Majiteľka domu v malej obci pri Košiciach túžila po rodinnom dome už dávno a nie po hocijakom. Chcela zaujímavý koncept, pekné prostredie so súkromím a kontakt s prírodou. Nič nenechala na náhodu a tak sa jej sen do bodky splnil.

Mladá rodinka predtým bývala niekoľko rokov v bytovom dome v Košiciach, majiteľka však stále túžila po rodinnom dome. Dlho hľadali vhodný pozemok, ktorý by nebol natlačený medzi okolitú výstavbu a nakoniec sa im ich vytrvalosť vyplatila – našli krásne miesto na okraji obce 10 minút cesty od Košíc s nádhernými výhľadmi na všetky strany. „Z prednej časti domu je výhľad na Slanské vrchy, zo záhrady zase na polia a lesy, kde zatiaľ nie  je naplánovaná žiadna výstavba, takže veríme, že sa zachová na trvalo,“ dodáva majiteľka. Vďaka atmosfére miesta sme sa tam cítili ako na dovolenke.

Majitelia zverili všetky dôležité veci odborníkom. Domov pre štvorčlennú rodinu navrhlo košické Architektonické štúdio Atrium. Majiteľka si želala, aby mal ich dom zaujímavý koncept a aby vyžadoval čo najmenej údržby. Môžeme potvrdiť, že architekti jej to splnili. Celá stavba sa nesie v duchu moderných čistých línií. Zvonku má kompaktný tvar, po vstupe do interiéru nám však vyrazila dych všadeprítomnosť prírody a zelene. Priehľady do exteriéru zabezpečujú veľké okná a sklené dvere od podlahy až po strop vedúce na terasu. Zlatým klincom je malé presklené átrium s piatimi brezami umiestnené v srdci domu. „Dlho sme rozmýšľali, čím átrium osadiť, nakoniec sme sa rozhodli pre brezy a chceli sme, aby predstavovalo akoby výsek lesa. Je príjemné keď ho môžeme vidieť zo všetkých častí našej domácnosti, nasvietené brezy vyzerajú veľmi pekne aj večer a v noci. Trošku tam ešte kvôli špecifickým svetelným podmienkam bojujeme s trvalkovou výsadbou, ale raz sa určite trafíme“ dodáva majiteľka.

Keďže je dom krásne presvetlený, v lete by sa mohol príliš prehrievať a tak architekti navrhli vegetačnú strechu, ktorá zabezpečí príjemnú klímu v interiéri. Aby s ňou nemali veľa starostí, vybrali extenzívny systém Urbanscape s minerálnym substrátom, ktorý si vyžaduje minimálnu údržbu a vegetačnému kobercu z rozchodníkov sa darí v každom ročnom období. K príjemnej klíme prispieva aj stropné chladenie. Nepôsobí na svojich obyvateľov dráždivo vzdušným prúdením, ale udržuje stabilnú príjemnú teplotu. Na tienenie predných okien vybrali vonkajšie screenové rolety, ktoré na rozdiel od exteriérových žalúzií zachovávajú výhľady do prírody, aj keď sú stiahnuté. Tepelnú pohodu v chladnom období zabezpečuje teplovodné podlahové vykurovanie. Vykurovanie aj pasívne chladenie je napojené na tepelné čerpadlo zem-voda s dvomi zemnými vrtmi.

Interiérový dizajn navrhol Ing. arch. Marek Ganz z Košíc. Na prvý pohľad nás zaujala kombinácia priznaných betónových stropov a teplých drevených tónov nábytku, podláh a kuchynskej linky. Celú atmosféru dokonale dopĺňajú moderné svietidlá a dominantné umelecké diela. „Držíme sa návrhu interiérového architekta a postupne dopĺňame všetky prvky z jeho konceptu, samozrejme podľa finančných možností, čiže ešte veľa vecí nám chýba“ dodáva majiteľka.

Dom je vsadený do svahu a v zadnej časti prechádza do veľkej terasy, za ktorou sa nachádza pieskovisko, trávnik a malebná stupňovitá záhrada. Majiteľka o nej hovorí: „Nechceli sme záhradu s obrovským trávnikom a kríkami po obvode. Trvalkové výsadby a listnaté stromy si síce hlavne z jari trochu námahy vyžadujú, ale potrebujú menej vody a vyzerajú v každom období pestro a inak. Pieskovisko sa zmení na jazierko, keď deti trochu vyrastú. V zadnej časti záhrady ešte časom pribudne malé patio so sedením a veríme, že aj saunou.“ Aj keď záhrada vyzerá na pohľad prirodzene a autenticky, je to tiež dielo profesionálov. Navrhli ju záhradní architekti z Ateliéru Flera v Prahe.

Majitelia si svoje nové bývanie pochvaľujú a tvrdia, že s panelákom sa nedá ani porovnať. Do domu sa nasťahovali na začiatku prvej vlny pandémie. Nebol ešte úplne dokončený, ale veľmi si ho užili, ľahšie v ňom prežili ťažké obdobie lockdownu, keď sa v meste nedalo ísť ani na detské ihrisko. Veríme však, že toto krásne miesto si budú užívať ešte dlhé roky.

Stavba Rodinný dom
Návrh domu Architektonické štúdio Atrium
Interiérový dizajn Ing. arch. Marek Ganz