Prevetrávané fasády

Prevetrávané fasády

Bytové domy

Prevetrávané fasády

Pri prevetrávanom systéme sa na rozdiel od tzv. kontaktného, pri ktorom sa lepí izolácia priamo na fasádu, upevní na stenu nosný rošt, do ktorého sa tepelná izolácia vloží. Rošty vytvárajú po celej výške steny neprerušenú vzduchovú medzeru, ktorá má za úlohu odvetrávať prechádzajúcu vlhkosť.    

Rodinné domy

Mnoho výhod môže priniesť prevetrávaná fasáda aj rodinným domom. Majiteľom a architektom poskytuje značnú slobodu pri stvárnení fasády. Nemusia sa obmedzovať len na omietku, ale majú na výber zo širokej škály povrchových úprav – drevené, keramické či kamenné obklady, rôzne dosky, kazety či lamely.

KI_provetravane-fasady_rodinny-dom

Majitelia rodinných domov určite ocenia aj vysokú mieru bezpečnosti z pohľadu kondenzácie vodných pár, prevetrávaná vzduchová medzera zaisťuje veľmi účinný odvod vlhkosti z povrchu izolantu.

Investora môže zaujímať nielen architektonické riešenie, ale aj ochrana pred hlukom a prehrievaním interiéru. Prevetrávaná fasáda má výrazne vyšší zvukový útlm ako kontaktná. Ochranu pred požiarom zas zaisťuje nehorľavá minerálna vlna v kombinácii s kovovým roštom a nehorľavým obkladom. Interiéry domov zateplených prevetrávanou fasádou sú chránené pred prehrievaním oveľa lepšie, ako pri kontaktnom zateplení.

Riešenie pre staršie chaty a chalupy

prevetravana-fasada-chaty-chalupy.jpg

Väčšina chát a chalúp má pôvodnú fasádu obloženú drevom či lícovkami a často tiež “trpia” problémami so zvýšenou vlhkosťou obvodových múrov. Pre ich zateplenie je najvhodnejší prevetrávaný systém. Povrchová úprava prevetrávaných fasád na chalupách alebo chatách sa rieši väčšinou vodorovne orientovaným dreveným obkladom, ktorý chráni stavbu pred poveternostnými podmienkami a zároveň zapadá do dedinského prostredia.

Skladba prevetrávanej fasády

Roštové (prevetrávané) fasády sú najčastejšie používané pri administratívnych, obchodných a priemyselných stavbách. V súčasnosti sú stále viac populárne aj na rodinných domoch.  Na tento typ obvodových stien sú kladené rovnaké požiadavky funkčnosti ako na steny s kontaktným zateplením.  Skladba roštovej fasády je typická odvetranou vzduchovou medzerou, ktorá je zvyčajne za pohľadovou vrstvou z exteriériu. Tou môžu byť drevené, keramické, kamenné, kovové alebo plastové obklady prípadne omietka ako pri kontaktnom zateplení.  Odvetraná medzera v prevetrávanej fasáde odvádza vlhkosť z konštrukcii steny.   Ďalšími výhodami tejto konštrukcie sú jednoduchšie vyrovnanie krivých stien, variabilita pohľadovej vrstvy, a keďže je to suchý proces, možnosť aplikácie aj v podmienkach, kotré sú pre kontaktné zateplenie limitujúce.

18.jpg

 CAD detaily 
 

Prevetrávaná fasáda realizovaná systémom Diagonal 2H 
 

"Dom pod Tatrami" "Dom pod Tatrami" "Dom pod Tatrami" "Dom pod Tatrami"Zistite viac o tejto referencii